Caset

Case: Terrafame

Työnantajamielikuvakonsepti sekä digitaalisen markkinoinnin suunnittelu ja toteutus. Perehdytysvideosarjan suunnittelu ja toteutus.

Tanssivat Sudet toteutti  Terrafamelle työntekijärekrytoinnin ’Kykyjen talteenotto’ -konseptin vuonna 2018. Sudet loivat asiakkaalle verkkosivuston sisältäen, video- ja valokuvamateriaalit. Lisäksi Sudet perustivat Facebook-sivut sekä loivat  kohdistetut mainokset Terrafamen potentiaalisille työnhakijoille.

Tanssivat Sudet toteutti Terrafamen kaivososastolle perehdytysvideosarjan vuonna 2024 (yhteensä 6 videojaksoa). Terrafame hyödyntää videoita uusien työntekijöiden perehdytyksessä.

Lue myös alla oleva artikkeli.

https://www.tanssivatsudet.fi/koulutusvideosarja/ 

Terrafame: esittelyvideo
Kykyjen talteenotto

Terrafame – Sinulla on kyky, kehitä sitä: perehdytysvideot

Valokuvaus mainosmateriaaleihin ja verkkosivuille

Pauli Pyykkönen, koulutuspäällikkö, Terrafame vuosi 2

 

Rekrykonseptin suunnittelu ja toteutus

Projektin kesto oli kaiken kaikkiaan 1,5 kk. Tanssivat Sudet voittivat kisan parhaasta ideasta työnantajamielikuvan kehittämiseksi meillä Terrafamella. Susitiimi  toimi ketterästi projektin aikana ja yhteistyö oli helppoa. Asiat tapahtuivat nopeassa aikataulussa laadukkaasti, ja kirsikkana kakun päälle oli yhteinen kieli, joka sisälsi ajoittain hyvinkin mukaansatempaavaa huumoria.

Pauli Pyykkönen Terrafame 2018

Perehdytysvideosarjan toteutus 2024

Videot kuvattiin elokuussa 24 ja kuvauspäiviä oli kaksi.

Katselimme videot läpi kaivoksen työntekijöiden kanssa  työnjohtajamme Antti Leinosen johdolla marraskuussa 2024.

Palaute perehdytysvideoista on ollut positiivista. Korkeintaan on vain ihmetelty, miksei perehdytysvideoita ole aiemmin toteutettu. Tehtäväkohtaiset perehdytykset on helpompi kouluttaa ja ymmärtää videoiden avulla. 

Helmikuussa 2026  videoilla on perehdytetty n. 200 työntekijää.

Yhteistyö Susien kanssa oli mutkatonta.

Antti Niskanen Terrafame 2024 

Sales & concept, CEO

Jimi Heikkinen

Olen 43-vuotias Oulussa nykyisin asusteleva yrittäjä. Lukion kautta Kajaanin ammattikorkeakoulusta tradenomiksi valmistumisen jälkeen jälkeen 2006 perustin osakeyhtiön, jonka nimiin olen tehnyt monenlaisia myynti, markkinointi- ja tapahtumaprojekteja.

Millainen ihminen olen?

Minua on aina kiehtonut tarinat ja niiden takana olevat ihmiset. Olen hyvin sosiaalinen ja positiivinen yksilö, mutta vuosien mittaan myös oman ajan arvostaminen on noussut arvoon.

Omat erityisvahvuudet​

Olen ratkaisukeskeinen ihminen ja tykkään asioiden tapahtuvan. Vuosien kokemus yrittäjänä on tuonut myös avarakatseisuutta ja kykyä toimia erilaisten ihmisten parissa. Olen hyvä ideoimaan asiakasprojekteissa uusia näkökulmia.

Missä voisin kehittyä tulevaisuudessa

Ihmisenä ja ammatillisessa mielessä kehittymistä tapahtuu päivittäin. Kunhan muistaa pysyä nöyränä ja kuunnella ihmisten ajatuksia ja mielipiteitä, voi itsekin oppia paljon uutta. Ylivilkkaus ja keskittymiskyky on aina ollut myös haaste, mutta onneksi näitäkin piirteitä voi kehittää.

Asiakasprojekti on mielestäni onnistunut, kun..

Parhaita hetkiä työssä on, kun asiakas saa aidosti lisäarvoa tekemämme työn kautta ja oppii itsekin uutta. Pidän, kun projektissa on uskallettu olla aidosti läsnä, keskusteluissa on oltu rehellisen avoimia niin hyvistä kuin kehitettävistäkin asioista.