Perehdytysvideosarja luo työturvallisuutta yrityksessä

Perehdytysvideoiden sanan saattajat työmatkalla Kajaanissa

Perehdytysvideoiden tuottajat Joni ja Jimi suuntaavat kukonlaulun aikaan kohti Kainuun maakuntaa. Miesten määränpää on Kajaani ja päivän työpiste sijaitsee osoitteessa Uitontie 4.

– Meillä on tänään työntäyteinen päivä luvassa. Kuvaamme lyhytperehdytysvideosarjan, joka koostuu kuudesta videosta, asiakkaallemme Suomen Kristilliselle Hoivakodille. Videot helpottavat uusien ja nykyisten työntekijöiden perehdytystä hoitotyön parissa, kertoo Jimi Tanssivien Susien laumanjohtaja.

Lyhytperehdytysvideo- ja laaja perehdytysvideosarja

Jaamme perehdytysvideosarjan tuotannot kahteen kategoriaan. Lyhytperehdytysvideot, joiden kesto on noin 1-3 minuuttia ja laajat perehdytysvideot, joiden kesto on jo vähintään 5 minuuttia. Tänään täällä Kajaanissa tuotamme lyhytperehdytysvideosarjan, toteaa Tanssivat Sudet tuotantopäällikkö Joni Immonen.

Toivoa, iloa ja välittämistä

Suomen Kristilliset Hoivakodit Oy on kodinomaista hoivakotipalvelua tarjoava yritys. Perheyritys tarjoaa ympärivuorokautista sekä yhteisöllistä palveluasumista. Palvelukoteja sijaitsee Kajaanissa, Kontiomäessä, Rovaniemellä. Lisäksi, uuden Palvelukoti Kallion rakentaminen Seinäjoelle on alkanut nyt lokakuussa.

Ympärivuorokautinen palveluasuminen on tarkoitettu heille, jotka tarvitsevat paljon hoivaa ja huolenpitoa ympäri vuorokauden.

Yhteisöllinen asuminen sopii iäkkäille, monisairaille sekä muistihäiriöisille henkilöille, jotka kaipaavat tukea ja turvaa arkeensa, mutta eivät tarvitse jatkuvaa hoivaa. Lisätietoa yrityksen toiminnasta löydät osoitteesta https://kristillistahoivaa.fi

Perehdytysvideoilla tärkeä rooli työturvallisuuden lisäämisessä

Videot ovat konkreettinen tapa näyttää esimerkiksi, miten palvelukodin asukas nostetaan oikeaoppisesti sängystä tai lattialta. Asiakkaan kokonaisvaltainen lähestymistapa on helpompi näyttää videoiden avulla uusille työntekijöille. Videoon on helppo palata myös myöhemmin.

Asiakkaan työntekijät näyttelijöinä perehdytysvideoilla

Kokeneet hoitotyön ammattilaiset tietävät parhaiten, mitä perehdytysvideoilla kannattaa näyttää. Ohjaajan ja kuvaajan rooli on toki tärkeä, mutta ilman heittäytyvää näyttelijää, videot jäävät laimeiksi.

– Ajattelen asiaa niin, että henkilöstön innostus on erittäin tärkeä projektin onnistumisen kannalta. Kokeneilla työntekijöillä on paljon hiljaista tietoa. Jos henkilöstö uskaltaa heittäytyä mukaan perehdytysvideoiden näyttelijöiksi ja antaa oman persoonan näkyä videoilla, on lopputulos tällöin paras. Toki Susitiimi tukee ja sparraa henkilöstöä kuvausten aikana, toteaa yli 11 vuotta videoita tuottanut Jimi Heikkinen.

Asiakkaan kokemukset perehdytysvideoiden tuottamisesta Kajaanissa

Suomen Kristilliset Hoivakodit perustanut Hanna Mäkipää odotti jännityksellä kuvauspäivää.

– Kuvauspäivä sujui mielestäni hyvin ja videointi oli hauska kokemus! Vaikka kuvausprosessia muutettiin hieman lennossa, kaikki meni suunnitellusti. Tunnelma oli rento ja leppoisa, vaikka pientä jännitystä ilmassa olikin, toteaa perheyrityksen perustaja Hanna Mäkipää.

– Teemme perehdytysvideoita, koska haluamme varmistaa, että työntekijämme saavat kattavan ja selkeän perehdytyksen työhönsä. Videoiden avulla uskomme, että työpaikan työturvallisuus parantuu ja työntekijöiden osaaminen työhön lisääntyy sekä mahdollisesti sairaspoissaolot vähenevät. Lisäksi halusimme painottaa kinestetiikan merkitystä ikäihmisten kohtaamisessa ja korostaa lempeän sekä asukasta kunnioittavan vuorovaikutuksen tärkeyttä.

Kinestetiikka eli liikkeen oppimisen ja kehittämisen menetelmä. Menetelmä keskittyy siihen, kuinka ihminen käyttää omaa kehoaan arjen toiminnoissa. (vasemalla kuvassa kuvaaja Joni Immonen ja oikealla kuvassa Suomen Kristilliset Hoivakodit henkilökuntaa).

Muuta humioitavaa Kajaanista. Kajaanin kiinalainen ravintola on edelleen yksi Suomen parhaista omassa kategoriassaan. Onnea siis Kajaani!

Lisää postauksia

Sales & concept

Jimi Heikkinen

Olen 43-vuotias Oulussa nykyisin asusteleva yrittäjä. Lukion kautta Kajaanin ammattikorkeakoulusta tradenomiksi valmistumisen jälkeen jälkeen 2006 perustin osakeyhtiön, jonka nimiin olen tehnyt monenlaisia myynti, markkinointi- ja tapahtumaprojekteja.

Millainen ihminen olen?

Minua on aina kiehtonut tarinat ja niiden takana olevat ihmiset. Olen hyvin sosiaalinen ja positiivinen yksilö, mutta vuosien mittaan myös oman ajan arvostaminen on noussut arvoon.

Omat erityisvahvuudet​

Olen ratkaisukeskeinen ihminen ja tykkään asioiden tapahtuvan. Vuosien kokemus yrittäjänä on tuonut myös avarakatseisuutta ja kykyä toimia erilaisten ihmisten parissa. Olen hyvä ideoimaan asiakasprojekteissa uusia näkökulmia.

Missä voisin kehittyä tulevaisuudessa

Ihmisenä ja ammatillisessa mielessä kehittymistä tapahtuu päivittäin. Kunhan muistaa pysyä nöyränä ja kuunnella ihmisten ajatuksia ja mielipiteitä, voi itsekin oppia paljon uutta. Ylivilkkaus ja keskittymiskyky on aina ollut myös haaste, mutta onneksi näitäkin piirteitä voi kehittää.

Asiakasprojekti on mielestäni onnistunut, kun..

Parhaita hetkiä työssä on, kun asiakas saa aidosti lisäarvoa tekemämme työn kautta ja oppii itsekin uutta. Pidän, kun projektissa on uskallettu olla aidosti läsnä, keskusteluissa on oltu rehellisen avoimia niin hyvistä kuin kehitettävistäkin asioista.