Työnantajien kokemuksia työntekijöiden perehdyttämisestä

Jimi Heikkinen oikealla juontaa Korsu Oy:n podcast-jaksoa. Vastapäätä istuvat Korsun toimitusjohtaja Pekka Keski-Korsu vasemalla ja hallituksen puheenjohtaja Risto Keski-Korsu oikealla.

Työntekijöiden perehdyttäminen (onboarding) on kehittynyt yhä digitaalisemmaksi, ja videot ovat yksi suosituimmista työkaluista niiden visuaalisen ja helpon saavutettavuuden ansiosta. Ne sopivat erityisesti etä- ja hybridityöympäristöihin, joissa perinteiset kasvokkain-tapaamiset ovat haastavia. 

Olen uteliaana jutellut eri alojen yrittäjien ja esihenkilöiden kanssa nykyisten ja uusien työntekijöiden perehdyttämisestä ja siihen liittyvistä haasteista, tuumaa Tanssivien Susien laumanjohtaja, videotoimistoyrittäjä Jimi Heikkinen

Seuraavassa muutamia nostoja eri toimialoilla työskentelevien yrittäjien tai esihenkilöiden perehdytyskokemuksista.

Metsänkorjuun parissa työskentelevät tekevät säännöllisesti perehdytyksiä uusille toimeksiantajilleen. Saadun palautteen perusteella noheva työntekijä tekee etäperehdytyksen neljän tunnin aikaikkunassa. Toisella se saattaa kestää kokonaisen päivän. Perehdytysmateriaali vaihtelee teksti- ja kuvamateriaaleista videoklippeihin, riippuen perehdyttäjästä, joita metsäalalla voi olla useita. Metsänkorjuun parissa työskentelevät ammattilaiset joutuvat tekemään säännöllisesti eri toimeksiantajien eli työn tilaajien perehdytyksiä. Yrityksen omia ohjeita tehdään videoiksi säännöllisesti ja tekijä löytyy omasta yrityksestä.

Kyseinen palaute on saatu metsänkorjuuseen erikoistuneen yrityksen esihenkilöltä.

Yksityisen Hoiva-alan työnantajan ja yrittäjän mukaan monipuolinen ja nykyaikainen työn perehdytys on erittäin tärkeä osa työviihtyvyyttä. Kouluttaja voi näyttää esimerkkejä vaikkapa, miten ikäihminen nostetaan sängystä, miten lattialle kaatunut ihminen autetaan jumppapallon avulla ylös tolpilleen. Miten ihminen opetetaan itse syömään ja käyttämään lusikkaa kadonneen lihasmuistin jälijltä. Tärkeät niksit ovat pieniä juttuja, jotka kuitenkin auttavat arjessa paljon asiakkaita ja myös itse työntekijöitä.

Haastatteluhetkellä hoiva-alan yrittäjä koki lyhyet videoklipit kiinnostavina. Toki, se vaatii, että työntekijät myös itse heittäytyvät mukaan video-ohjeiden tekoon ja aiheiden pohdintaan. Videoalan ammattilaisen käyttö on myös mahdollinen perehdytysmateriaalin toteuttamisessa.

Päivittäistavarakaupan yrittäjälle / kauppiaalle työn perehdytyksestä tuli mieleen uudet sesonkityöntekijät ja heidän koulutus. Joka vuosi uusia työntekijöitä perehdytetään ja koulutetaan ja tietysti se vie aina oman aikansa. Itse toteutettuja videoita ei vielä oltu haastateltavan kauppiaan perehdytyksissä aiemmin käytetty. Toki nuorison keskuudessa perehdytysvideot voisi olla helposti ymmärrettävä perehdyttämisen työkalu. Niihin olisi myös helppo palata myöhemmin.

Johtopäätös keskusteluista työn perehdytyksen osalta. Käytännön oppiminen, kokeneiden työntekijöiden tarinat, kalvosulkeiset ja perehdytyskokeet. Perehdytysvideot ja niiden hyödyntäminen ovat vielä uutta organisaatioissa. Videot ja niiden toteutus ovat ehkä kuin ensitreffeille meneminen. Tilanne on jännittävä ja kamppailet itsesi kanssa, kykenetkö olemaan tilanteessa aito oma itsesi ja toisaalta kykenetkö ottamaan toisen osapuolen huomioon. Totta, videot ja niiden tekeminen voi aluksi jännittää, mutta asioiden ymmärtäminen voi helpottua katselukokemusten ja toistojen myötä.

Jutut jatkuvat seuraavassa numerossa.

Kirjoittaja on Jimi Heikkinen, joka on voittanut melkein häpeän tunteensa ja viettää 20-vuotis myyjä- ja mikroyrittäjäuraansa marraskuussa 2025.

Tanssivat Sudet ovat kuvaamassa kuuden videon perehdytys-videosarjaa Terrafamen ympäristössä. Kuva on otettu elokuussa 2024.

Lisää postauksia

Sales & concept

Jimi Heikkinen

Olen 43-vuotias Oulussa nykyisin asusteleva yrittäjä. Lukion kautta Kajaanin ammattikorkeakoulusta tradenomiksi valmistumisen jälkeen jälkeen 2006 perustin osakeyhtiön, jonka nimiin olen tehnyt monenlaisia myynti, markkinointi- ja tapahtumaprojekteja.

Millainen ihminen olen?

Minua on aina kiehtonut tarinat ja niiden takana olevat ihmiset. Olen hyvin sosiaalinen ja positiivinen yksilö, mutta vuosien mittaan myös oman ajan arvostaminen on noussut arvoon.

Omat erityisvahvuudet​

Olen ratkaisukeskeinen ihminen ja tykkään asioiden tapahtuvan. Vuosien kokemus yrittäjänä on tuonut myös avarakatseisuutta ja kykyä toimia erilaisten ihmisten parissa. Olen hyvä ideoimaan asiakasprojekteissa uusia näkökulmia.

Missä voisin kehittyä tulevaisuudessa

Ihmisenä ja ammatillisessa mielessä kehittymistä tapahtuu päivittäin. Kunhan muistaa pysyä nöyränä ja kuunnella ihmisten ajatuksia ja mielipiteitä, voi itsekin oppia paljon uutta. Ylivilkkaus ja keskittymiskyky on aina ollut myös haaste, mutta onneksi näitäkin piirteitä voi kehittää.

Asiakasprojekti on mielestäni onnistunut, kun..

Parhaita hetkiä työssä on, kun asiakas saa aidosti lisäarvoa tekemämme työn kautta ja oppii itsekin uutta. Pidän, kun projektissa on uskallettu olla aidosti läsnä, keskusteluissa on oltu rehellisen avoimia niin hyvistä kuin kehitettävistäkin asioista.